18. října 2007

Obecné poznámky k návrhu tzv. antidiskriminačního zákona

Na jednání Stálé komise pro rovné příležitosti konané dne 18.10.2007 jsme přednesli nasledující stanovisko Českého svazu mužů k návrhu antidiskriminačního zákona.

Návrh antidiskriminačního zákona je v mnoha ohledech průlomový zásah do právního systému České republiky. Zákon je ve větší míře zbytečný, protože po faktické stránce nepřináší téměř nic nového, co by nebylo zohledněno v jiných zákonných normách.
Směrnice Rady ES je v případě antidiskriminačního zákona aplikovaná extensivně. Tzn. připravovaný návrh zákona jde zbytečně dál než směrnice požaduje.

To co návrh zákona přináší jako skutečně nové je velmi problematické.
Jsou to zejména

- nedostatečně jednoznačně formuluje pojmy, které významně rozšiřují pojem diskriminace

- ponechává velký prostor pro výklad případně nastalých situací a pro jejich posuzování zavádí silný prvek subjektivity, případně prostor pro mediální manipulaci

- rozšiřuje svoji působnost ze sféry veřejnoprávní do sféry soukromoprávní, čímž upírá členům společnosti právo svobodně rozhodovat o svém soukromí